• Sociálna pedagogička

• Sociálna pedagogička: Mgr. Zuzana Strhárska

Kabinet sociálnej pedagogičky, prvé poschodie miestnosť č. 53 (vedľa zborovne)

Mail : socialnypedagog24@gmail.com

Čas vyhradený pre konzultácie:

PONDELOK – PIATOK: 7:00 – 15:00

Po dohode možnosť konzultácie aj  online.

KTO JE SOCIÁLNY PEDAGÓG?

Sociálny pedagóg je odborný pedagogický zamestnanec, ktorý sa zameriava na všetkých žiakov školy, či už sa v ich živote vyskytuje nejaký problém ľahkého či závažného charakteru, alebo sú to žiaci bez vážnejších problémov.

To znamená, že jednou z úloh sociálneho pedagóga je monitorovanie stavu všetkých detí, ich sociálneho prostredia a situácie.

Predmetom jeho záujmu sú intaktní – bežní žiaci, ale tiež žiaci pochádzajúce zo sociálne znevýhodneného prostredia, z dysfunkčných rodín, šikanovaní žiaci v pozícii aktéra šikanovania, aj obete, žiaci experimentujúci či zneužívajúci legálne a nelegálne látky (alkohol, tabak, marihuana a i.), žiaci trpiaci nelátkovými závislosťami, rieši záškoláctvo na škole, delikvenciu, kriminalitu a iné výchovné problémy žiakov. V neposledom rade sa sústreďuje aj na žiakov u ktorých je podozrenie na  tzv. syndróm CAN (syndróm týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa) a deti porušujúce povinnú školskú dochádzku.

KTO JE ŽIAK ZO SOCIÁLNE ZNEVÝHODNENÉHO PROSTREDIA?

Školský zákon  (245/2008 z.z.)  definuje žiaka zo SZP nasledovne: „žiak žijúci v prostredí, ktoré vzhľadom na sociálne, rodinné, ekonomické a kultúrne podmienky nedostatočne podnecuje rozvoj mentálnych, vôľových, emocionálnych vlastností dieťaťa alebo žiaka, nepodporuje jeho socializáciu a neposkytuje mu dostatok primeraných podnetov pre rozvoj jeho osobnosti.“

Za sociálne znevýhodnené prostredie, ktoré znevýhodňuje žiaka vo výchovnovzdelávacom procese sa považuje prostredie, ktoré charakterizujú aspoň tri z nasledovných kritérií:

1. rodina, v ktorej dieťa žije, neplní základné funkcie - socializačno-výchovnú, emocionálnu a ekonomickú,
          2. chudoba a hmotná núdza rodiny dieťaťa,
          3. aspoň jeden z rodičov dieťaťa je dlhodobo nezamestnaný, patrí k znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie,
          4. nedostatočné vzdelanie zákonných zástupcov - aspoň jeden z rodičov nemá ukončené základné vzdelanie,
          5. nevyhovujúce bytové a hygienické podmienky, v ktorých dieťa vyrastá - absencia miesta na učenie, postele, elektrickej prípojky, pitnej vody, WC,
          6. vyučovací jazyk školy je iný ako jazyk, ktorým dieťa hovorí v domácom prostredí,
          7. rodina dieťaťa žije v segregovanej komunite,
          8. sociálne vylúčenie komunity alebo rodiny dieťaťa z majoritnej spoločnosti.

AKO SOCIÁLNY PEDAGÓG PRACUJE?

Sociálny pedagóg využíva vo svojej práci individuálnu, ale aj skupinovú prácu.

Skupinová práca zvyčajne prebieha v triedach, využíva techniky sociálno-psychologických výcvikov a je zameraná na jednej strane na nápravu vzťahov medzi deťmi, reguláciu konfliktov a na druhej na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa, na nonkognitívne (mimopoznávacie) schopnosti detí, čiže rozvíja kreativitu, kultivovanosť, socializáciu detí, ich emočnú inteligenciu, sebaponímanie a sebareflexiu či hodnotovú orientáciu.

Individuálne pracuje s deťmi zo sociálne a emocionálne znevýhodneného prostredia, deťmi vyžadujúcimi si špeciálno-pedagogickú, psychologickú, psychiatrickú pomoc, alebo mimoriadnu zdravotnú starostlivosť. Táto práca prebieha v kabinete sociálneho pedagóga, jeho súčasťou je diagnostika, rozhovory s dieťaťom, nácviky a osvojovanie si nových spôsobov správania, sebareflexiu atď.  Za spolupráce s rodičom vytvára anamnézu a ponúka ďalšie odporúčania pre rodičov formou poradenstva (ako ďalej pracovať s dieťaťom) alebo vyhľadania odbornej pomoci.

S dieťaťom pracuje na podnet triedneho učiteľa, učiteľa, vychovávateľa, žiakov, zákonných zástupcov  alebo si jeho správanie a možné problémy všíma na skupinových sedeniach v triede.

AKÉ SÚ HLAVNÉ ÚLOHY SOCIÁLNEHO PEDAGÓGA?

• diagnostika sociálneho prostredia tried,
          • spoločné hodiny s pedagógom – triednické hodiny, hodiny etiky, náboženstva, občianskej výchovy,
          • podpora žiakov vyžadujúcich si osobitnú pozornosť,
          • tvorba tematických násteniek podporujúcich informovanosť o problematikách,
          • tvorba letákov pre rodičov a pedagógov,
          • mediačné a diskusné činnosti,
          • plán preventívnych aktivít,
          • organizácia preventívnych aktivít,
          • účasť na pedagogických poradách, informovanie pedagógov,
          • analýza záškoláctva a dodržiavania povinnej školskej dochádzky,
          • organizácia náhodných kontrol odľahlých častí školy (šatne, WC, telocvične),
          • koordinácia protidrogových aktivít,
          • prieskumné, vyhľadávacie a mapovacie činnosti,
          • tvorba siete kontaktov s poradenskými zariadeniami,
          • prezentačná činnosť,
          • školské i mimoškolské aktivity,
          • podpora záujmovej činnosti detí,
          • evidencia prípadov,
          • účasť na metodických školeniach,
          • konzultácie s rodičmi, žiakmi, pedagógmi.

S KÝM SOCIÁLNY PEDAGÓG SPOLUPRACUJE?

Prioritne so školskou psychologičkou, školskou špeciálnou pedagogičkou a výchovnou poradkyňou. Ďalej s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) , mestskou i štátnou políciou, úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR) - priamo s oddelením sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, komunitným centrom, s pracovníkmi terénnej sociálnej práce a rôznymi preventívnymi zariadeniami.

ČO JE CIEĽOM PRÁCE SOCIÁLNEHO PEDAGÓGA?

Cieľom práce sociálneho pedagóga je eliminovanie alebo odstránenie všetkých nežiadúcich javov na škole a zabránenie ich ďalšiemu zhoršovaniu, podpora inkluzívneho vzdelávania na škole, rovnosť šancí pre žiakov bez ohľadu na sociálne zázemie rodiny a vytvorenie priaznivej školskej klímy na škole.