Sociálna pedagogička
Sociálna pedagogička: Mgr. Adriána Marcineková
Kabinet sociálnej pedagogičky, prvé poschodie miestnosť č. 45
Mail : sujova.adriana@gmail.com
Čas vyhradený pre konzultácie:
PONDELOK – PIATOK: 7:30 – 15:30
Po dohode možnosť konzultácie aj online.
KTO JE SOCIÁLNY PEDAGÓG?
Sociálny pedagóg je odborný pedagogický zamestnanec, ktorý sa zameriava na všetkých žiakov školy, či už sa v ich živote vyskytuje nejaký problém ľahkého či závažného charakteru, alebo sú to žiaci bez vážnejších problémov.
To znamená, že jednou z úloh sociálneho pedagóga je monitorovanie stavu všetkých detí, ich sociálneho prostredia a situácie.
Predmetom jeho záujmu sú intaktní – bežní žiaci, ale tiež žiaci pochádzajúce zo sociálne znevýhodneného prostredia, z dysfunkčných rodín, šikanovaní žiaci v pozícii aktéra šikanovania, aj obete, žiaci experimentujúci či zneužívajúci legálne a nelegálne látky (alkohol, tabak, marihuana a i.), žiaci trpiaci nelátkovými závislosťami, rieši záškoláctvo na škole, delikvenciu, kriminalitu a iné výchovné problémy žiakov. V neposledom rade sa sústreďuje aj na žiakov u ktorých je podozrenie na tzv. syndróm CAN (syndróm týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa) a deti porušujúce povinnú školskú dochádzku.
KTO JE ŽIAK ZO SOCIÁLNE ZNEVÝHODNENÉHO PROSTREDIA?
Školský zákon (245/2008 z.z.) definuje žiaka zo SZP nasledovne: „žiak žijúci v prostredí, ktoré vzhľadom na sociálne, rodinné, ekonomické a kultúrne podmienky nedostatočne podnecuje rozvoj mentálnych, vôľových, emocionálnych vlastností dieťaťa alebo žiaka, nepodporuje jeho socializáciu a neposkytuje mu dostatok primeraných podnetov pre rozvoj jeho osobnosti.“
Za sociálne znevýhodnené prostredie, ktoré znevýhodňuje žiaka vo výchovnovzdelávacom procese sa považuje prostredie, ktoré charakterizujú aspoň tri z nasledovných kritérií:
-
- rodina, v ktorej dieťa žije, neplní základné funkcie - socializačno-výchovnú, emocionálnu a ekonomickú,
- chudoba a hmotná núdza rodiny dieťaťa,
- aspoň jeden z rodičov dieťaťa je dlhodobo nezamestnaný, patrí k znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie,
- nedostatočné vzdelanie zákonných zástupcov - aspoň jeden z rodičov nemá ukončené základné vzdelanie,
- nevyhovujúce bytové a hygienické podmienky, v ktorých dieťa vyrastá - absencia miesta na učenie, postele, elektrickej prípojky, pitnej vody, WC,
- vyučovací jazyk školy je iný ako jazyk, ktorým dieťa hovorí v domácom prostredí,
- rodina dieťaťa žije v segregovanej komunite,
- sociálne vylúčenie komunity alebo rodiny dieťaťa z majoritnej spoločnosti.
AKO SOCIÁLNY PEDAGÓG PRACUJE?
Sociálny pedagóg využíva vo svojej práci individuálnu, ale aj skupinovú prácu.
Skupinová práca zvyčajne prebieha v triedach, využíva techniky sociálno-psychologických výcvikov a je zameraná na jednej strane na nápravu vzťahov medzi deťmi, reguláciu konfliktov a na druhej na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa, na nonkognitívne (mimopoznávacie) schopnosti detí, čiže rozvíja kreativitu, kultivovanosť, socializáciu detí, ich emočnú inteligenciu, sebaponímanie a sebareflexiu či hodnotovú orientáciu.
Individuálne pracuje s deťmi zo sociálne a emocionálne znevýhodneného prostredia, deťmi vyžadujúcimi si špeciálno-pedagogickú, psychologickú, psychiatrickú pomoc, alebo mimoriadnu zdravotnú starostlivosť. Táto práca prebieha v kabinete sociálneho pedagóga, jeho súčasťou je diagnostika, rozhovory s dieťaťom, nácviky a osvojovanie si nových spôsobov správania, sebareflexiu atď. Za spolupráce s rodičom vytvára anamnézu a ponúka ďalšie odporúčania pre rodičov formou poradenstva (ako ďalej pracovať s dieťaťom) alebo vyhľadania odbornej pomoci.
S dieťaťom pracuje na podnet triedneho učiteľa, učiteľa, vychovávateľa, žiakov, zákonných zástupcov alebo si jeho správanie a možné problémy všíma na skupinových sedeniach v triede.
AKÉ SÚ HLAVNÉ ÚLOHY SOCIÁLNEHO PEDAGÓGA?
-
- diagnostika sociálneho prostredia tried,
- spoločné hodiny s pedagógom – triednické hodiny, hodiny etiky, náboženstva, občianskej výchovy,
- podpora žiakov vyžadujúcich si osobitnú pozornosť,
- tvorba tematických násteniek podporujúcich informovanosť o problematikách,
- tvorba letákov pre rodičov a pedagógov,
- mediačné a diskusné činnosti,
- plán preventívnych aktivít,
- organizácia preventívnych aktivít,
- účasť na pedagogických poradách, informovanie pedagógov,
- analýza záškoláctva a dodržiavania povinnej školskej dochádzky,
- organizácia náhodných kontrol odľahlých častí školy (šatne, WC, telocvične),
- koordinácia protidrogových aktivít,
- prieskumné, vyhľadávacie a mapovacie činnosti,
- tvorba siete kontaktov s poradenskými zariadeniami,
- prezentačná činnosť,
- školské i mimoškolské aktivity,
- podpora záujmovej činnosti detí,
- evidencia prípadov,
- účasť na metodických školeniach,
- konzultácie s rodičmi, žiakmi, pedagógmi.
S KÝM SOCIÁLNY PEDAGÓG SPOLUPRACUJE?
Prioritne so školskou psychologičkou, školskou špeciálnou pedagogičkou a výchovnou poradkyňou. Ďalej s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) , mestskou i štátnou políciou, úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR) - priamo s oddelením sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, komunitným centrom, s pracovníkmi terénnej sociálnej práce a rôznymi preventívnymi zariadeniami.
ČO JE CIEĽOM PRÁCE SOCIÁLNEHO PEDAGÓGA?
Cieľom práce sociálneho pedagóga je eliminovanie alebo odstránenie všetkých nežiadúcich javov na škole a zabránenie ich ďalšiemu zhoršovaniu, podpora inkluzívneho vzdelávania na škole, rovnosť šancí pre žiakov bez ohľadu na sociálne zázemie rodiny a vytvorenie priaznivej školskej klímy na škole.
-